in

İnstagram Butik Açmak: Ayda 18.300₺ Kazanmak – Adım Adım Anlatıyoruz

instagram butik açmak

İnstagramda butik açmak, son zamanların popüler iş fikirlerinden birisidir. Az sermaye ile instagram butik açıp ayda binlerce lira gelir elde eden instagram butik sahipleri görmüşsünüzdür. Bu yazımızda instagramda butik sayfası açıp para kazanma taktiklerine kadar anlatacağımız detaylı bir instagram butik rehberi olacaktır.

İnstagramda Butik Açarak Aylık Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

İnstagramda butik açmak niteliğinde bir ticaret işidir. Ticarette gelir değişken olsa da işini iyi yapan ve müşterisine değer verdiğini hissettiren butik sahipleri kısa sürede on binlerce lira gelir elde etmeyi başarabilirler.

Butik açmanın zorluklarını atlatıp artık geriye müşteri bulmak kaldıysa artık işiniz daha kolay. Strese gerek yok 🙂 . İnstagramda butik açmak için yatırdığınız sermaye sizin gelirinizi belirleyecektir. Örneğin 75.000₺ yatırımla bir butik açarsanız ve bu işle ilgilenirseniz ilerleyen zamanlarda ayda 15.000₺ gibi gelirlere çıkabilirsiniz. Neye göre bu rakamları söylediğimi yazının devamında anlayacaksınız.

Aynı zamanda instagramdan para kazanmak için farklı yollar olduğunu unutmayın. Başlangıçta çok bütçeniz yoksa daha önce yazdığımız instagramdan para kazanmak makalemizi okuyabilirsiniz.

Somut Örneklerle Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Örneklerimizi daha spesifik olarak belirtmekte fayda var. Somut örnekleri iyi incelemenizi ve kafanızda bir fikir oluşturmasını sağlamalısınız. Örneklerden sonra mutlaka yazının devamını da takip edin ve bu kazançlara çıkma taktiklerini kaçırmayın

Sadece takı satan bir butik kazancı

İnstagramda sadece takı satan bir mağaza açtınız ve 10.000₺ bütçeyle bu işe girdiniz. Başlangıçta reklam için en az bütçenizin %30’u kadar reklama ayırmanızı tavsiye ederim. Bu durumda 5.000₺ ile tanesi 15₺’den 333 tane takı aldınız(genel olarak takı diyeceğim). İnstagrama reklam vermek için ise 3.000₺ ayırdınız. Ortalama ürün fiyatını 50₺ yaparsanız tahmini olarak instagramda her 10₺ harcamanızda bir müşteri bulabilirsiniz. Bu durumda 3.000₺ ile 300 müşteri bulup her birine tanesi 50₺’den ürün satarsanız 15.000₺ ciro yapabilirsiniz. Bu miktardan kargo parasını, vergiyi ve ürün giderini çıkartırsanız paranın büyük bir bölümü sizde kalacaktır.

İnstagramda butik açmanın genel maliyetleri / Sermayesi

İnstagramda butik açmak sanıldığı kadar maliyetli değildir. Büyük başlamak istiyorsanız büyük masraflar yapmalısınız fakat küçük olarak da bu işleri başarabilirsiniz.

  • 100 Adet ürün teminatı tanesi ortalama 20₺ fiyatından = 2.000₺
  • İnstagram reklamlarına ayrılan bütçe = 1.000₺
  • Şirket kurmak opsiyonel fakat kurmak isterseniz Şahıs Şirketi = 700₺
  • Ürün çekimleri için fotoğraf makinesi kiralama(Opsiyonel) = 200₺

Genel olarak maliyeti 3.900₺‘dir. Bu miktar açmak istediğiniz butiğin büyüklüğüne/küçüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

Bütçenizi minumum 10.000₺ miktarında tutmak ve bu bütçenin büyük kısmını reklamlara ayırmanızı tavsiye ederim. Çünkü müşteri bulmadan para kazanmak söz konusu değil. Bu yüzden önceliğiniz instagramda müşteri kazanmak olmalı. Yazının devamında bu kısımlarda anlatılmaktadır.

İnstagram Butikte Satacağınız Ürünleri Nasıl Bulabilirsiniz? Butik Toptancıları

İnstagramda butik açmadan önce tabi ki yapmanız gereken en önemli şey satacağınız ürünleri size sağlayacak uygun fiyatlı ve güvenilir bir yer bulmak olacaktır. Daha önce çevrenizde toptancılık veya üretim yapan varsa şanslısınız direkt kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. Peki ya yoksa?

Doğrudan üretim yapan yerleri bularak instagram butik ürünlerinizi alabilirsiniz. Bunu bulmak için google’da düzgün aramalar yapmanız şart. Eğer Adana veya İstanbul’ da oturuyorsanız bir çok toptancı bulabilirsiniz. Yine kendi şehrinizde kesinlikle toptancıların olduğu çarşı vardır. Buraları bulmalısınız. Eğer fiziksel olarak gitmeden internetten satın almak istiyorsanız google’da basit aramalarla doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse;

Gördüğünüz gibi sadece “toptan takı” yazarak bir çok sonuç elde ettim. Siz de kendi satacağınız ürünleri bulmak için “x toptancı”, “x üreticileri”, “x toptan satın al” gibi terimlerle bulabilirsiniz.

Alibaba.com/Aliexpress üzerinden çok ucuza toptan nasıl satın alınır?

Aliexpress üzerinden toptan olarak Türkiye’de satılan ürünlerin neredeyse yarı fiyatına malzeme satın alabilirsiniz. Aliexpress’te aşmanız gereken en önemli sorun gümrükten ürün geçirme sorunudur. Bu sorun için her ne kadar kesin çözümler olmasa da daha önce tecrübe etmiş insanlar bu sorunu şöyle çözebiliyor;

  • Her üründen maksimum 9 adet satın alma
  • Satın alınan ürünlere organizasyon için hediye/doğum günü partisi hediyesi yazmak
  • Eğer 50’den fazla alacaksanız arkadaşlarınızın adına veya ailenizin adına tek seferde en fazla 9 adet olacak şekilde almak

Bu çözümlerin benzerlerini siz de geliştirebilirsiniz. Yine de hiçbir gümrük sorunuyla uğraşmak istemiyor ve ciddi bir alım yapacaksanız bir şirket kurmaya ihtiyacınız var. Şirket kurarak ve gümrük vergisini ödeyerek istediğiniz sayıda aliexpress üzerinden ürün alabilirsiniz.

Yerel toptancılardan kaç adet ürün almalısınız?

Yerel toptancılardan instagram butik ürünleri alabileceğinizden bahsettim. Peki kaç adet almalısınız? Bu soru doğrudan bütçenizle alakalı olsa da ilk başlarda her üründen çok sayılarda almanızı tavsiye etmem. İnstagram sayfanızda hangi ürün daha çok satarsa o üründen daha fazla almanız hem bütçenizi koruyacak hem de yeni müşteri edinmenizi kolaylaştıracaktır.

İnstagram butik için Nasıl Fotoğraf Çekmelisiniz? Doğru Ürün Fotoğrafı Çekimi Nasıl Yapılır?

İnstagramda açacağınız mağaza butik olduğu için insanlara daha samimi gelecek şekilde fotoğraflar çekmelisiniz. Kimse sizden büyük kurumsal bir şirket fotoğrafı beklemiyor. Müşterilerinize ürünü en iyi anlatan fotoğrafları instagram hesabınızda paylaşmalısınız. Bu konuda sizin için YouTube’da bulduğum instagram butik için fotoğraf çekmekle uyuşan videoları izleyebilirsiniz.

İnstagram Mağazanıza/Butiğinize Nasıl Müşteri Bulabilirsiniz?

İnstagram mağazanızı/butiğiniz için ürünleri buldunuz, fotoğrafları hazırladınız ve geriye müşterilerinizi beklemek kaldı. Eğer müşteriyi kendiniz bulmak için çabalamazsanız sonsuza kadar müşteri bekler ve hayal kırıklığına uğrarsınız. Bu yüzden müşteri bulmak için bazı taktikleri sizinle paylaşacağım.

İnstagrama Reklam Vererek Müşteri Bulma(Mağaza-Butik)

Mağazanız için en kolay ve güvenilir yol instagram reklamlarını kullanarak müşteri bulmaktır. Tahmini olarak bir butik 10₺ harcayarak bir müşteri bulabilmektedir. Yani reklama aylık 2.000₺ ayırmanız sonucunda bir yılda 2.400 adet müşteri bulabilirsiniz.

İnstagrama reklam vermede en önemli kriter; GÜVEN! Karşınızdaki müşterinize güven vermediğiniz sürece 2.000₺ harcayarak hiç müşteri bulamama ihtimaliniz de var. Öncelikle sizi bir marka gibi gösterecek, kişi size 10 saniye bakınca “İşte buradan almalıyım, güvenilir ve uygun fiyatlı” diyorsa o kişi artık sizin müşterinizdir.

İnstagram reklamlarını direkt telefon üzerinden de verebilir veya daha gelişmiş bir yer olan facebook business ile de halledebilirsiniz. Profesyonel olarak kullanacaksanız kesinlikle facebook business çok iyi bir seçenektir. Fakat dikkatli olmalısınız. Eğer nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız zarar edebilirsiniz. Bu konuda ücretli destek almak için bana ulaşabilirsiniz => [email protected]

İnstagram influencer/fenomenler ile çalışarak müşteri bulmak

İnstagramda bir influencer ile çalışarak müşteri edinmek aynı zamanda size güven de kazandıracaktır. Çünkü sizi doğrudan ünlü biri önereceği için insanlar ona güvendiği kadar size de güvenecektir. Bu durumda bu kişinin sizi farklı insanlara önermesi de söz konusu olacaktır.

İnstagram influencerlarına reklam vermek maliyetli bir yoldur. Çünkü instagram fenomenleri oldukça fazla para isteyebilirler. İlk başta normal müşteri edinip daha sonra influencerlar ile çalışmanızı öneririm.

Ücretsiz reklamlarla müşteri bulmak

Kısıtlı bir bütçeyle instagram butik kuracaksanız ücretsiz müşteri bulmak her ne kadar zor olsa da bir yoldur. Ücretsiz müşteri bulmak için butiğinizle alakalı facebook gruplarına katılmalı ve oradaki insanlara ürününüz hakkında bilgilendirici mesajlar atmalısınız.

Bir kolye satıcısı olduğunuzu varsayarsak; Facebook’ta moda ile ilgili gruplara katılarak ve buradaki insanlarla iletişime geçerek çok sayıda satış gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ilk başta müşterilerinizden para kazanıp artık ücretli yolları deneyebilirsiniz.

İnstagram Butik ve Satışlar için Kargo Anlaşması Yapmak

İnstagramda butik açmak için en önemli faaliyetlerden biri de kargo firmasıyla anlaşmak. Bunun için aracılık yapan shopier gibi şirketler bulunmaktadır. Bu şirketlerle anlaşarak ortalama 10₺ gibi bir fiyata kargonuzu müşteriye yola çıkacak şekilde teslim edebilirsiniz.

İnstagramda satış yapmadan önce çözülmesi gereken bir sorun olduğu için bu aşamayı atlamadan satış yapmaya başlamanızı tavsiye etmem. En önemli ve en kolay aşamadır. Kargo anlaşması yapmayı ihmal etmeyin.

İnstagramda Butik Açmak İçin Şirket Gerekli midir?

İnstagramda butik açmadan en çok sorulan sorulardan biri de şirket açmak gerekli midir sorusu. Bu soru instagramda ne sattığınıza göre değişebilir. Örneğin siz evde yaptığınız ürünleri satıyorsanız bu işin kanunda vergi muafiyetleri var. Yaptığınız işe göre muhasebeciye danışmak en doğru çözüm olacaktır.

Kısaca cevap vermek gerekirse; Genel olarak EVET GEREKİYOR. Bir ürün satışı ticarettir. Bu durumda ticaret yapan kişi bunu devlete resmi olarak bildirmelidir. Bu durumda yaptığınız her ürün satışı için KDV kesmeli, Gelir verginizi vermelisiniz.

İnstagram Butikler ve Satışlar İçin Nasıl Vergilendirme Yapılır

Bir ürünün satış fiyatını kdv dahil 100₺ olarak varsayalım. Bu ürün için;

  • %18 KDV – 18 TL

Oranında bir KDV vermek gerekmektedir. Ayrıca kazandığınız Net Kazancında bir kısmını gelir vergisi olarak vermektesiniz. Tüm sattığınız ürünlere KDV eklemek zorundasınız. Eğer KDV muafiyeti olan bir ürün satıyorsanız bunu muhasebecinize danışıp ona göre bir yol izlemelisiniz.

İnstagram Butik Açanların Başarı Hikayeleri

İnstagramda butik açarak gelir elde eden ve bu işi devam ettirebilen başarılı insanları sizin için YouTube’dan bulduk ve derledik. İnstagramda butik açmadan önce bu kişileri inceleyebilir ve kendinizi motive edebilirsiniz.

https://i.ytimg.com/an_webp/Z8_3Cy_ZEXM/mqdefault_6s.webp?du=3000&sqp=COaTsIUG&rs=AOn4CLA42TvJ4b1FelTw9JB_xslyiKU1Vg

mm

Written by ParaGezegeni.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin ile 27.000₺ Para Kazanmak İçin 7 Güvenli Yol

Çiğ Köfteci Dükkanı Açmak: Güncel Kazançları, Tavsiyeler, Maliyetler ve Fiyatlar