in

Makale Yazarak 7.000 TL Para Kazanmak: Kanıtlar ve Tavsiyeler

makale yazarak para kazanmak

Günümüzde popüler olan internet siteleri sayesinde makale yazarak para kazanma sistemi oldukça iyi bir hal aldı. Bir kaç saat içerisinde makale nasıl yazılır öğrenip makale yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Makale nasıl yazılır ve yazdığınız makaleden nasıl para kazanabileceğiniz hakkında sizin için çok güzel bir rehber hazırladık.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazanmak günümüzde oldukça basit. Fakat yazdığınız makaleleri kime satacağınızı ve nasıl gelir elde edeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Makale yani yazı yazarak para kazanmak için en önemli şey referanslarınızın gücüdür. Eğer makale yazmaya yeni başlayacaksanız ilk aylarda zorluk çekmeniz olasıdır. Bu zorlukları anlatacağımız yöntemlerle aşacaksınız ve ilk paranızı kazanmaya başlayacaksınız.

Makale yazarak para kazanmak için bazı adımları takip etmeniz gerekmektedir. Bundan önce makaleleri kime satacağınıza ve nasıl para kazanacağınızdan bahsedeceğiz. Öncelikle ilk başlarda müşteriye sahip olmadığınızı varsayarak hazır makaleler hazırlamanızı tavsiye ederim. Hazırladığınız hazır makaleleri bir konu üzerinde hazırlarsanız daha hızlı satarsınız. Örneğin bir beden eğitimi öğretmeniyseniz spor üzerine makaleler hazırlayabilir ve bu hazırladığınız makalelerin listesini sporla ilgili sitelere yollayabilir ve ilk makale satışlarınızı böyle gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi adım adım olarak nasıl bu süreci başlatacağınıza değinelim.

Adım 1: Uzman olduğunuz bir alanda makaleler yazın

Yazdığınız makaleleri hızlıca satabilmenin kesin yolu uzman olduğunuz alanda yazılar yazmaktır. Bir makale yazmadan önce araştırmalarınızı iyi yapar ve güzel bir makale ortaya çıkarırsanız hem yazdığınız kelime başı aldığınız ücreti yükseltir hem de daha kaliteli sitelerle çalışma imkanı sağlayabilirsiniz.

Adım 2: Yazdığınız makalelerin konu başlıklarını bir kenara yazın

Makalelerinizi satmadan önce bunu satacak müşteri bulmanız gerekmektedir. Bu yüzden ilk başlarda sizi önerebilecek ve iş verebilecek insanlar olmadığı için sizin bu insanları bulmanız gerekmektedir. İlk başlarda 10+ üzeri makale yazmanızı ve bu makalelerin konu başlıklarını bir kenara not almanızı tavsiye ediyorum. Sonrasında yazdığınız makalelerin alakalı olduğu siteleri bulup iletişime geçeceksiniz. En hızlı böyle müşteri bulacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın. Makalelerinizi satabileceğiniz platformlar yazının devamında olacak.

Adım 3: Bazı sitelerle anlaşıp ücretsiz makale yazın

Bu rehberi makale yazarak para kazanmak için okuyorsunuz peki bu tavsiye ne diyebilirsiniz. İlk başlarda müşterileriniz olmayacak ve bu yüzden elinizde referansınız da olmayacak. Referans elde etmek için bilindik sitelere konuk yazar olmak için başvurun. Alanında tanılmış sitelerin çoğu konuk yazarak almaktadır. Bu sitelerde makalenizin yayınlanması durumunda kesinlikle çok büyük bir avantaj elde edeceksiniz.

Adım 4: Kendinize bir blog sitesi açın kendi referansınızı oluşturun

Kendi blog sitenizin olması ve bu blog sitenizi müşterilerinize göndermeniz en büyük artı olacaktır. Ortada hali hazırda yazılmış makaleleri inceleyen müşteriler sizi daha iyi tanıyacak ve iş alma potansiyelinizi arttıracaktır. Bu yüzden bir blog siteniz kesinlikle olmalı. Bu konuda daha önce yazdığımız bloggerlar ne kadar para kazanıyor yazısını da okuyabilirsiniz.

Makale Nasıl Yazılır? Bir makale yazmadan önce bilmeniz gerekenler

Makale yazacaksanız ve bunları internet sitelerine satacaksanız kesinlikle bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bu maddeleri iyice öğrenmezseniz satışlarınız düşecek ve müşteri bulmanız zorlaşacaktır. Makale yazmadan önce sıraladığımız maddeleri kendinize referans olarak almalısınız hatta üzerine yeni şeyler eklemelisiniz.

Seo uyumlu makale yazmayı öğrenin

Seo uyumlu makale yazmak kalitenizi arttıracaktır. Sizden makale alacak kişiler bu makalede Google sıralamalarında üste çıkmak için size para ödeyecektir. Bu durumda seo uyumlu makale yazarak müşterilerinizi arttırabilirsiniz. Seo uyumlu makale nasıl yazılır adında daha önce yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

Dil bilgisi olmazsa olmaz

Makale yazarlarını birbirinden ayıran en temel ve en güçlü özellik kesinlikle dil bilgisidir. Bir makale yazarken sıklıkla dil bilgisi hatası yapıyorsanız bu bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır. Bu sorunu çözmenin tek yolu daha fazla yazılan makaleleri incelemektir. Tıpkı bir kitap yazılmadan önce yazarın onlarca kitap okuması gibi.

Cümleleri uzun tutmayın ve anlaşılır olsun

İnsanlar makalenizi okurken aradığı bilgiyi cümlelerin içerisinde bulmak ister. Bu yüzden cümlelerinizin uzunluğu arttıkça okunurluğu zorlaşacak ve okunma oranı istatistiksel olarak düşecektir. Bu müşterilerinizin istemediği bir şey olacağı için sizinle çalışmayı keseceklerdir.

Makalede ilk paragraf çok önemli

Bir konu hakkında yazdığınız tüm makalelerde ilk paragraf çok önemli. Hem konu hakkında bir çok bilgi vermelisiniz hem de bu bilgilerin bu makalenin devamında daha fazla olduğu konusunda okuyucuyu makalenin tamamına okumaya teşvik etmelisiniz. Aynı zamanda seo için en önemli kısım ilk paragaftır. Makalenizde ilk paragrafları güzel yazıyorsanız, tebrikler artık iyi bir makale yazarısınız!

Makale yazarak pasif gelir elde etmek istiyorsanız çok güzel tavsiyeler

Makalelerinizi müşterilere değil de kendinize yazarsanız pasif gelir elde edebilirsiniz. Tabi ki müşterilere yazarak da pasif gelir elde edebilirsiniz. Bu konulara değineceğiz ve makale yazarak siz de pasif gelir elde edebileceksiniz.

Müşteriler üzerinden pasif gelir elde etmek istiyorsanız çok fazla müşteriniz olması gerekmektedir. Müşterilerinizin talebi arttıkça kendinize yardımcı yazarlar bulabilir ve komisyon vererek size verilen işleri diğer yazarlara devredebilirsiniz. Böylece sadece aracılık yaparak pasif gelir elde edebilirsiniz.

Makale yazarak pasif gelir elde etmenin bir diğer yolu ise kendi sitelerinizi kurmak. Yıllık 40 TL gibi fiyatlara alabileceğiniz bir domain sayesinde pasif gelir elde etmeniz mümkün. Güzel domain bulma rehberimizi okuyarak kendinize uygun bir alan adı nasıl bulunur öğrenebilirsiniz.

Eğer bir site kurmayı biliyorsanız birden çok domain almanızı tavsiye ederim. Tam zamanlı makale yazma işiyle uğraşacaksanız min. 3 sitenizin olması size güzel bir pasif gelir sağlayabilir. Üç sitenizin olduğunu varsayalım. Üç sitenize de kaliteli makale yazarsanız yılda kendi sitelerinize 1.095 makale yazarsınız. Hem çok güçlü bir referans kaynağı hem de muazzam bir pasif gelir elde edebilirsiniz. Bir site kurmak için benimle iletişime geçebilirsiniz; Mail adresim: [email protected]

Yazdığınız 1095 makaleden ne kadar para kazanabilirsiniz hesaplayalım. Öncelikle makalelerinizin hepsi 1000+ kelime üstü olmasını tavsiye ederim. Bu durumda her makaleniz günlük 10 hit ve yukarısını alacaktır. Yuvarlayarak 10 hit olarak hesaplarsak 1095*10 = 10.950 günlük tekil hit alabilirsiniz. Bir de sayfa içi seo ayarlarınız iyi olursa sayfa görüntülenme sayınız tahminen 25.000 civarında olur. Bu da %2 reklam tıklama oranıyla günde 500 tıklama aldığınız anlamına gelir. Tıklama başı ortalama 0,22 kuruş kazandığınızı düşünürsek günde 110 TL para kazanabilirsiniz. Site içi seo ayarları için benimle iletişime geçebilirsiniz; Mail adresim: [email protected]

Gerçekten zor değil! Tek yapmanız gereken sabretmek. Sizin gibi binlerce yazar olduğunu unutmayın. Bu kişiler arasından sıyrılmak istiyorsanız daha kaliteli makaleler hazırlayın ve zamana bırakın!

Freelance makale yazarları ortalama ne kadar kazanıyor? Gerçek Örnekler

Sizi motive edeceğine inandığım gerçek kazançları paylaşmak istiyorum. Aynı zamanda varsayımsal olarak ne kadar kazanacağınızı da hesaplayacağız. En seveceğiniz kısım freelance makale yazarların kazançları kısmı olabilir 🙂

Bir freelance makale yazarının kazancını bir bilenden dinlemek daha iyi olur o yüzden size harika bir önerimiz var. Yıllarca freelance olarak çalışmış ve bu işten yüzbinlerce lira kazanmış olan Erhan Karaman, YouTube kanalında kazançlarını paylaştığı bir video var. Videoyu izledikten sonra sizinle kaç para kazanacağınıza dair bir hesap yapacağız.

Gördüğünüz gibi bir freelance yazar çok fazla para kazanabiliyor ve bağımsız olarak çalışabiliyorsunuz. Siz eğer tam zamanlı olarak bu işi yapacak olsanız ne kadar kazanırdınız? Hemen hesaplayalım.

Tam zamanlı olarak çalışacağınızı varsaydığımız için günlük 8 saat çalışmaya göre hesaplayacağız. Makale yazmaya başladıktan 3 ay sonrasını düşünelim. Müşterileriniz var ve sizden düzenli makale satın alıyorlar aynı zamanda kendinize yatırım olarak bir blog sitesi açtınız. Bu konuda benden yardım alabilirsiniz tek yapmanız gereken mail atmak; [email protected] . Günlük planınız şöyle; 5 saat müşteri makaleleri 3 saat kendi siteniz. Her yarım saat içerisinde 500 kelimelik bir makale oluşturabilirseniz 5 saat içerisinde 10 makale oluşturmuş olursunuz. Eğer 100 kelime başı 3,5 lira kazanırsanız 5000 kelime yazdığınız için 175 TL kazanmış olursunuz. Bu parayı daha çok çalışarak veya 100 kelime başı kazandığınız parayı arttırarak çok daha fazla yapabilirsiniz.

Şimdi geldik günde 3 saat ayırdığınız kendi blog/bloglarınızdan ne kadar kazanacağınıza. Blogu yeni açtıysanız ilk 6 ay kazanç elde etmek pek mümkün değil. Günlük olarak 1.000 kelimeden 3 makale girerseniz 6 ay sonra sitenizde 540 makale olacaktır. Her makaleyi seo uyumlu ve düzgün yazdıysanız bir makaleden ortalama 15 hit alırsınız. Çok daha fazlasını almanız mümkün sadece bir örnek. Bu durumda yaklaşık günde 8.100 hitiniz olacak ve ortalama sayfa görüntülenmeniz 15.000 civarında olur. İç seoyu çok iyi ayarladıysanız çok çok fazlası olacaktır. %2 reklam tıklama oranıyla günde 300 tıklama alırsınız. Bu durumda tıklama başı 20 kuruş kazanabilirseniz günde 60 TL gelir elde edebilirsiniz. Unutmayın blog siteniz yıllar sonra bile hit alacaktır. Bu yüzden bir pasif gelirdir.

Tüm kazançları hesaplarsak günde 175 TL + 60 TL = 235 TL günlük kazancınız olacaktır. Ayda kazandığınız para 7.050 TL olacaktır. Bu parayla neler yapmak istediğiniz size kalmış 🙂

Makalelerinizi Satabileceğiniz Siteler

Makalelerinize daha kolay müşteri bulmak için oluşturulmuş bazı aracı siteler vardır. Bu siteler sayesinde makalelerinizi internet üzerinden satabilir ve para kazanabilirsiniz.

1 – R10.NET – Makale Satışı Yapabilirsiniz

Makale yazarları için güzel ve devamlı işlerin olduğu webmaster forumunda makalelerinizi satmak iyi bir fikir olabilir.

2 – Armut.com – Makale Satışı Yapabilirsiniz

Bir çok iş kolunu bulabileceğiniz bu site sayesinde freelancer olarak çalışabilir ve bir çok müşteriyi tek platform üzerinden bulabilirsiniz.

3 – Bionluk.com – Makale Satışı Yapabilirsiniz

Bionluk, freelance olarak çalışanlar için büyük bir müşteri kaynağıdır. Kayıt olduktan sonra büyük ihtimal bir çok müşterinizi buradan elde edeceksiniz.

Makale yazarak para kazanma makalesi özeti

Evett, artık bir makale nasıl yazılır ve nasıl müşteri bulunur öğrenmiş oldunuz. Daha fazla araştırmak ve destek almak istiyorsanız bana [email protected] maili üzerinden ulaşabilirsiniz. Sorularınızı makalenin altındaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

mm

Written by ParaGezegeni.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Domain Satarak Para Kazan: Gelişmiş Rehber

Tiktok Para Kazanma: Aylık 28.700 TL Nasıl Kazanılır?